Katedra materiálů a technologií
Katedra zabezpečuje výuku ve všech programech magisterského, bakalářského a doktorského studia v oblastech materiálů a technologií pro elektrotechniku a elektroniku, měření a měřicích systémů a podnikání a řízení průmyslových systémů v elektrotechnice.
Katedra se z hlediska vědecko-výzkumných člení na dva vzájemně se doplňující týmy materiálového výzkumu (pod vedením prof. Ing. Aleše Hamáčka, Ph.D.) a diagnostiky (pod vedením doc. Ing. Františka Steinera, Ph.D).
Součástí katedry jsou laboratoře sloužící jak pro pedagogické, tak i pro výzkumné účely. Kromě laboratoří sloužících ke studiu a analýzám materiálů, zde jsou také laboratoře pro vývoj a výrobu smart textilií, chemie, testování senzorů, laboratoře depozičních technologií včetně čistých prostor, laboratoř nedestruktivní diagnostiky (CT), laboratoř testů zrychleného stárnutí, vysokonapěťová laboratoř dielektrik, akustické laboratoře s dozvukovou a bezodrazovou komorou a mikroskopová laboratoř, která je regionálním referenčním pracovištěm firmy Olympus Czech Group, s.r.o.
Kromě toho katedra spolupracuje na řešení konkrétních úkolů s externími podniky, s kterými se realizuje spolupráce i v oblasti pedagogické formou přednášek, exkurzí a zadávání diplomových prací.
Katedra KET řeší v pedagogické i vědecko-výzkumné rovině tato témata:
- materiály a technologie pro elektrotechniku a elektroniku
- smart textilie
- depoziční technologie, tištěná a organická elektronika
- inteligentní senzory, multisenzorové systémy
- testování vlivů prostředí na spolehlivost elektronických materiálů a systémů
- diagnostika propojovacích struktur, materiálů a zařízení
- fyzikálně-chemické jevy v elektrotechnických materiálech
- vývoj speciální měřicí techniky, softwaru a nových měřicích metod
- akustická měření a zpracování akustických signálů
- modelování, optimalizace, hodnocení a řízení výkonnosti podnikových procesů