V oblasti pedagogické Katedra materiálů a technologií zabezpečuje výuku ve všech programech bakalářského, navazujícího magisterského a doktorského studia v oblasti technologií, materiálů pro elektrotechniku a elektroniku, měření a měřicích systémů, podnikání a řízení průmyslových systémů v elektrotechnice. Katedra je garantem nového navazujícího magisterského studijního programu Materiály a technologie pro elektrotechniku, dále pak garantem dobíhajícího bakalářského a magisterského studijního oboru Komerční elektrotechnika a školícím pracovištěm pro doktorské studium v dobíhajících oborech Elektronika a Elektrotechnika a v novém programu Elektrotechnika a informační technologie.
Co učíme v bakalářském studiu
Po nové akreditaci v r. 2019 je na naší fakultě jeden jednotný studijní program Elektrotechnika a informační technologie. Do té doby katedra garantovala co do počtu studentů největší studijní program na fakultě Komerční elektrotechnika (KOE), který propojoval znalosti z elektrotechniky, managementu a procesního řízení. Jelikož obory odchází, ale my ne, setkáš se s námi v rámci předmětů v bakalářském studiu, jako jsou například hned v prváku Elektrotechnické materiály (KET/ELTM), Fyzikální elektronika (KET/FYE). Je super kreslit schémata zapojení, ale je také dobré vědět z jakých součástek se skládají a jak fungují. Tyto předměty ti vysvětlí fyzikální principy, na kterých součástky a obvody pracují, co je potřeba vědět z hlediska jejich vlastností a z jakých materiálů a jak jsou vyráběny.
V druhém ročníku se s námi určitě setkáš v povinném předmětu KET/TELN, který ti ukáže, jaké technologie máme k dispozici pro tvorbu elektronických zařízení, a to od desek plošných spojů až po generátory. Uvidíš, že motor/generátor není jen schéma zapojení nebo trojúhelníkový diagram, ale z čeho je skutečně složen a jaké materiály a technologie se zde využívají. Pokud tě tato témata zajímají více, můžeš si zapsat doplňkový předmět KET/TP v bloku EIT1
Ve třetím ročníku je to už zajímavější! Máš větší volnost si vytvořit vlastní cestu studiem tím, že si volíš většinu předmětů podle toho co tě zajímá. Pokud už v druhém ročníku víš, že tě zajímají materiály, technologie a procesní řízení a chtěl bys být jednou nejen schopný technik, ale i kvalitní manažer a už uvažuješ nad tím, kam na navazující (Go MTEL!), můžeš si například vybrat už předpřipravenou cestou předměty takto:
Zimní semestr:
- blok EIT2 - KET/NEZ (Tady si navrhneš a zhotovíš vlastní desku plošných spojů!)
- blok EIT3 - KET/DELZ (Diagnostika je důležitá činnost, která provází životem každého výrobku. V tomto předmětu se naučíš jak na ní.)
- blok EIT4 - KET/RVM (Pokud chceš řídit vlastní tým nebo dokonce podnik, tento předmět ti ukáže jak na to.)
- blok EIT5 - KET/OHE (Dozvíš se co je to organická elektronika a proč je stále více využívána v praxi.)
Letní semestr:
- blok EIT6 - KET/S (Jedna z diagnostických disciplín je i spolehlivost. Tady se naučíš jak jí stanovovat.)
- blok EIT7 - KEP/ELCH (Atomy jsou základním prvkem všeho. Víš, jak funguje baterie? Nebo co je elektrochemická koroze? To se dozvíš v elektrochemii, která sice zní děsivě, ale vůbec to tak není!)
- blok EIT8 - Tady žádný předmět nemáme, takže je to na tobě co by si chtěl přidat do repertoáru znalostí. Například kolegové z KEP mají zajímavé předměty na simulace polí KEP/MAS nebo na technologie MEMS (Mikro-Elektrické-Mechanické-Systémy) KEP/MSS
Nezapomeň si taky vybrat závěrečný projekt a podle toho si zapsat správný předmět! Např. u nás je to KET/ZPR.
Hledáš oficiální šablonu prezentací FEL? 👇
Co učíme v magisterském studiu
Naše katedra garantuje navazující magisterský studijní program "Materiály a technologie pro elektrotechniku (MTEL)". Je možné se vydat dvěma směry, zaměřením na "Materiálové inženýrství" nebo na "Technologie a procesní inženýrství". Hlavními oblastmi, se kterými se můžete setkat, jsou např. tištěná a flexibilní elektronika, smart textilie, senzory, nanotechnologie a s nimi související diagnostické metody. U nás, ale získáš navíc i znalosti v oblastech optimalizace technologických procesů, systémů řízení rizik a jejich hodnocení nebo tě naučíme prezentační dovednosti. Bez nových materiálů, špičkových technologií a sofistikovaných systémů řízení a manažerských dovedností totiž nebudeme schopni vyrábět nové a konkurenceschopné elektronické produkty.
Absolventi našeho programu jsou žádanými odborníky a manažery ve významných průmyslových podnicích. Kontakt s řadou takových podniků můžeš navázat již během svého studia v rámci spolupráce na výzkumných projektech vedených naší katedrou či během řešení diplomové práce.
Doktorské studium
Pokud tě zaujala věda, technologie a vývoj nových materiálů a technologických celků, není nic lepšího než se vydat na cestu získání titulu Ph.D. Oproti předchozím stupňům studia má doktorské svá specifika. Jednak už se těžko dá říci, že se jedná o klasickou podobu studia. Například nesedíš hodiny na přednáškách nebo nechodíš na cvičení. V podstatě nemáš ani rozvrh. Jak takové studium vypadá?
1. fáze: Zápis do studia
Uchazeč se zapíše na konkrétní téma ke konkrétnímu školiteli. Nepodceňuj výběr školitele! Je to tvůj průvodce doktorským studiem, který ti dává rady ohledně výzkumu a publikační činnosti a je taková tvoje opora v rámci celého studia. Téma samotné disertační práce (finální práce, která se odevzdává a obhajuje na konci studia) se postupně vyvíjí a poměrně běžně se stává, že se během studia můžeš přeorientovat na jiné téma.
Při zápisu také se školitelem vytvoříš tzv. individuální studijní plán. V tom si zapisuješ 5 předmětů, které je potřeba splnit (většinou se volí podle tématu práce), poté nějaký plán na první rok z hlediska publikací, návštěv konferencí či plánu výuky. Ano, na doktorském budeš i učit a je moc zajímavé vidět výuku a přípravu předmětů zase z té druhé strany.
2. fáze: Studium
Ač bylo řečeno, že se nejedná konkrétně o studium, je stejně nutné splnit zmiňovaných 5 předmětů + angličtinu. Zkouška z předmětů většinou probíhá tak, že s určitým časovým předstihem zajde doktorand za garantem zapsaného předmětu a domluví se sním co a jak je potřeba pro splnění zkoušky. Většinou dostane k nastudování určitou problematiku, jejiž znalost pak u dané zkoušky dokládá. Často se je jedná o témata související s rámcovým tématem disertační práce. Následně doktorand pracuje na první fázi svého výzkumného tématu, které pak obhajuje po splnění všech předmětů v rámci státní doktorské zkoušky (SDZ). Jedná se o takové státnice, které si naplánuje doktorand se školitelem podle studijního plánu. Většinou proběhnou ve druhém ročníku studia. V rámci SDZ doktorand prezentuje, čemu se chce věnovat v rámci disertační práce, co již v rámci tématu vyzkoumal a jaké jsou jeho cíle. Běžně zde padají i dotazy z oblasti, kterým se doktorand věnoval v rámci 5 zapsaných předmětů. Komise následně vyhodnotí téma disertační práce a dá doporučení ke směřování práce dále.
3. fáze: Zakončení studia
Pro to, aby byl doktorand připuštěn k obhajobě disertační práce, musí mít splněno vše z požadavků doktorského studia. Tyto požadavky jsou:
- Splněná SDZ
- Publikační činnost (Články v časopisech s impakt faktorem a na konferencích, popř. spolupůvodce patentu či užitného vzoru)
- Mezinárodní rozměr studia (tříměsíční zahraniční pobyt nebo šestiměsíční práce v zahraničním kolektivu)
- Odevzdaná disertační práce
Doktorské studium má standardní dobu studia 4 roky a je zakončeno obhajobou disertační práce, na které doktorand v rámci celého studia pracoval. Již neprobíhá žádné zkoušení z teoretických znalostí, ale v rámci obhajoby se řeší pouze téma práce.
Doktorské studium na KET
Jelikož jsme z hlediska projektů a počtů osob největší katedra na fakultě, studenti si většinou vybírají témata, které přímo souvisí s projekty na katedře. Nebudeš tedy dělat disertaci pro disertaci, ale svůj výstup uvidíš i reálně v praxi. Pokud máš nápad na vlastní výzkumnou činnost, dej nám vědět. Nápadů není nikdy dost a nejlepší je, pokud člověk dělá to, co ho baví.
A co můžeš čekat od KET?
- Skvělý kolektiv podobně smýšlejících lidí, které jsi mohl poznat už při studiu. Máme vánoční večírky, jezdíme každý rok na "teambuilding" či jen filozofujeme při kávě.
- Cestování po světě. Není výjimkou, že doktorand jezdí na mezinárodní konference či vyjíždí na stáž v rámci Erasmus nebo jiných grantových programů.
- Samozřejmě finanční ohodnocení - doktorand je placen tabulkově stipendiem, které se liší tím, kolik splnil povinností v rámci individuálního studijního plánu (po splnění SDZ dostává student stipendium 15 000 Kč/měsíc). Navíc je student zaměstnán v rámci katedrálních projektů, kde si podle úvazku poté může přijít i na třikrát tolik.
- Máme na katedře motivační systém - kromě standardního ohodnocení můžeš díky publikační činnosti či plnění individuálního studijního plánu včas získat další odměny v podobě stipendií